Základní úlohou skla je poskytovat světlo dovnitř budovy. Dnes se výrobci předhánějí ve zavádění nových technologií, díky kterým sklo, kromě poskytování světla, zajišťuje také tepelnou a akustickou izolaci a ochranu proti vloupání. Z technického hlediska jsou nejnovější skla srovnatelná s parametry stěny budovy. Jsou dostupné dvojskla a trojskla, a lze vybrat různé typy skel, o kterých si nyní povíme víc.

Parametr Ug: U skel označuje tento parametr součinitel prostupu tepla, který udává, jak dobře sklo izoluje, neboli jakou má tepelnou propustnost. Čím nižší hodnota Ug, tím lepší izolační vlastnosti sklo má. Což znamená, že skrze ně uniká méně tepla z interiéru do exteriéru a naopak. Tento parametr je klíčový při výběru oken a skleněných fasád pro energeticky účinné budovy. Hodnota Ug se obvykle udává ve wattu na metr čtvereční a stupeň Celsia (Kelvin) (W/m²K). V praxi se snažíme dosáhnout co nejnižší hodnoty Ug, aby bylo zajištěno maximální tepelné pohodlí a minimalizovány energetické náklady na vytápění nebo chlazení. Tepelně izolační vlastnosti skla lze zlepšit použitím vícevrstvých skel s inertním plynem v meziskelních prostorách nebo aplikací nízkoemisních povlaků, které odrážejí tepelné záření.
Typy skel:
Standardní sklo: Má hladký povrch a průhlednost nad 80%. Jeho nevýhodou je však nízká tepelná izolace. Vyrábí se ze skla typu „float“.
Tepelně izolační skla: Vyrábějí se z materiálu typu „thermofloat“ a jejich úkolem je chránit teplo. Tepelně izolační skla představují klíčový prvek moderních staveb, který výrazně přispívá k úsporám energie a zvyšování komfortu obyvatel. Díky speciálním povrchovým úpravám a použití vícevrstvých skel s izolačními mezivrstvami dokáží tyto skla minimalizovat tepelné ztráty v zimním období a chránit interiér před přehřátím v létě. Tepelně izolační skla jsou tvořena dvěma nebo více skleněnými tabulemi, mezi kterými je vzduchová nebo plynová mezera, což zlepšuje jejich izolační vlastnosti. Povrch skel může být také opatřen nízkoemisními (Low-E) povlaky, které odrážejí část tepelného záření zpět do místnosti, čímž přispívají k dalšímu snižování energetických nákladů. Výběrem kvalitního tepelně izolačního skla lze dosáhnout významného snížení potřeby vytápění v zimních měsících a klimatizace v letních měsících, což vede k celkovému zlepšení energetické bilance budovy. Tepelně izolační skla nejenže zlepšují energetickou efektivitu, ale také přinášejí lepší akustickou izolaci, čímž zvyšují komfort bydlení. Investice do tepelně izolačních skel se tak dlouhodobě vyplatí nejen snížením provozních nákladů, ale i zvýšením hodnoty nemovitosti a přispěním k ochraně životního prostředí. Tepelně izolační skla se dnes již běžně dodávají a na rozdíl od akustických skel, nebo reflexních skel nejsou nijak drahé. Výhoda těchto moderních skel je také menší rosení skel v zimních měsících.
Akustická skla: Pokud záleží na akustické izolaci, bude potřeba tlumící sklo. Toto sklo bude jednoduše mnohem tlustší a tím pádem těžší než standardní. K výrobě tohoto skla se používá kalené, laminované nebo obyčejné sklo. V sestaveném sendviči skla je běžné kombinovat obyčejné sklo o tloušťce přibližně 4 mm a druhé, tlustší (přibližně 6 mm). Samozřejmě tyto parametry mohou být na přání zákazníka vyšší. Vyžaduje to však silné rámy a panty – cena celého setu se zvýší o několik procent až nižší desítky procent. Opět záleží na požadované akustické izolaci.
Bezpečnostní skla: Pozor, není to sklo proti vloupání. Cílem tohoto skla je ochránit lidi v případě rozbití – aby nedošlo k vážným zraněním. K jeho výrobě se používá kalené nebo laminované sklo. V prvním případě se při rozbíjení sklo rozpadne na spoustu drobných kousků s tupými hranami – jako sklo v autě. Laminovaná skla (nejpopulárnější) jsou slepena pryskyřicí – po rozbíjení sklo stále tvoří jeden kus – nerozprskne se na kousky.
Skla určená třídou O1, O2, atd – jsou skla chránící před zraněním. Naopak skla označená P1, P2, atd. jsou skla ztěžující vloupání. Laminovaná skla se skládají ze dvou tabulek skla a fólie PVB aplikované na jednu nebo obě strany. Skla třídy O2 se skládají ze dvou tabulek o tloušťce 3 mm a mají jednu vrstvu fólie, zatímco skla P2 se skládají ze dvou tabulek o tloušťce 4 mm a mají dvě vrstvy fólie.
Sklo proti vloupání: Ještě vyšší třídu mají antivlámační skla. Standardně jsou vyrobená ze dvou tabulek o tloušťce 4 mm a mají až čtyři vrstvy ochranné fólie PVB. Díky tomu je okno prakticky neprůlomné – pokud by zloděj pokusil se je rozbít, vzniknou na něm takzvané „pavoučky“, ale sklo se nerozletí. Mít doma jednodomovní skla o třídě P3 nebo P4 snižuje pojistné na pojišťovnách o zhruba 15%. Mezi antivlámační skla patří také skla kuloodolná nebo skla pancéřová.
Sluneční ochranná skla:
- Absorpční skla (antisol): Úkolem těchto skel je chránit místnost před přehřátím. Jsou vyrobeny ze standardního skla typu „float“, které je barvené v mase. Skla mohou mít barvu modrou, zelenou, šedou, hnědou. Toto sklo se vyznačuje nižší propustností světla a funguje jako barevný filtr – může změnit vzhled místnosti. Jeho vlastností je absorpce, tj. pohlcování slunečních paprsků, díky čemuž se místnost nepřehřeje ani v největších vedrech.
- Reflexní skla (reflex): Toto sklo také chrání před sluncem, ale je konstruováno jiným způsobem – na straně místnosti je sklo pokryto vrstvou oxidů vzácných kovů, nebo se na něj nalepí sluneční ochranná fólie, která zároveň chrání před rozbíjením. Princip fungování nespočívá v absorpci, jako v předchozím případě, ale v odrážení slunečních paprsků. Kromě toho, že reflexní vrstva funguje jako zrcadlo, zatemňuje také výhled do místnosti. Tyto skla jsou také dostupná v barvách, jak je uvedeno výše, navíc může být také sklo čiré.
K dispozici jsou také ornamentní skla – jejich povrch není hladký. Taková skla plní dekorativní funkci. Nejznámější jsou chinchila, katedral, gothic, master ligne, niagara, apod.
Posledním typem skel jsou samočistící skla – díky speciálnímu povlaku, který rozkládá nečistoty a organické znečištění, stačí skla umýt jednou ročně pouze vodou. Voda se na povrchu skla roztáhne a rychle odpaří, aniž by zanechala jakékoli šmouhy nebo skvrny.
Závěrem je potřeba ještě říct, že skla se dají také kombinovat, to znamená, že pokud máme např. trojsklo, pak každé ze skel může plnit jinou funkci a jedná se o tzv. laminované skla. Zde ale cena skla letí vzdůru díky kombinaci jednotlivých technologií a celkové náročnosti výroby.
Máte zájem o konzultaci? Kontaktujte nás.